WROSTJA

EKOGLASS

Zamówienia publiczne

Raporty OKIS

Konkursy

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Dolnośląski Festiwal Artystyczny

Spotkania wyszehradzkie

WTWC

2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004/2003
rok 2004

1. Lech Twardowski - Generator BM
oraz spotkanie z prof. Andrzejem Turowskim
Muzeum Narodowe we Wrocławiu - listopad 2003

Wystawa i spotkanie organizowane są jako inauguracja programu Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego, który Ośrodek Kultury i Sztuki realizował będzie od przyszłego roku przy ścisłej współpracy z największymi galeriami Dolnego Śląska i Wrocławia.


2. Piotr Błażejewski „Malarstwo”
22 listopada (sobota) 2003 r. w Galerii Zamkowej w Lubinie odbył się wernisaż wystawy malarstwa Piotra Błażejewskiego. Artysta jest absolwentem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1975 roku, w pracowni prof. Alfonsa Mazurkiewicza. Od 1977 roku zajmuje się pracą dydaktyczną w macierzystej uczelni. Obecnie, na stanowisku profesora wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, prowadzi Pracownię Malarstwa i Rysunku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz ceramiką. Dorobek wystawienniczy Piotra Błążejewskiego prezentowany był na ponad stu wystawach w kraju oraz za granicą m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, USA i we Włoszech. Artysta jest laureatem wielu konkursów

Wystawie towarzyszył wydany przez DFA katalog.


3. Jerzy Kapłański „Ciągła odsłona”
Od 23 stycznia do 19 lutego 2004 r w Galerii Wzgórze Zamkowe w Lubinie można było oglądać wystawę malarstwa Jerzego Kapłańskiego pn. „Ciągła odsłona”. Wernisaż wystawy, któremu towarzyszyć będzie promocja katalogu, odbędzie się 31 stycznia o godz.18. Jerzy Kapłański jest niezależnym wrocławskim artystą średniego pokolenia, który w naszym mieście jest jednym z niewielu artystów zajmujących się i żyjących dla sztuki i ze sztuki. Artysta ma w swoim dorobku wiele wystaw krajowych i zagranicznych.

Wystawie towarzyszył wydany przez DFA katalog.


4. Piotr Komorowski „Personifikacje”
2 kwietnia 2004 roku, o godz. 18 w Galerii Awangarda BWA przy ul. Wita Stwosza 32, odbył się wernisaż wystawy fotografii Piotra Komorowskiego „Personifikacje”, zorganizowanej w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego.
„Komorowski zachowuje dużą powściągliwość w reżyserowaniu swych zdjęć, ogranicza ingerencje do niezbędnego minimum. Myślę, że inscenizacje te są czymś w rodzaju zasłony dymnej, są pokusą podsuwaną nam przez artystę, byśmy trochę pobłądzili wśród tych wszystkich pozornych alegorii, dziwnych póz i trudnych do rozpoznania rekwizytów” – napisał w katalogu, wydanym z okazji wystawy, Marek Śnieciński. Prace można było oglądać do 9 maja 2004 roku.
Kuratorem wystawy była Elżbieta Łubowicz.

Wystawie towarzyszył wydany przez DFA katalog.


5. Kostas Kiritsis „Cywilizacje”
6 kwietnia 2004 roku, o godz. 18.00 w Galerii BWA Awangarda przy ul. Wita Stwosza 32, odbył się wernisaż wystawy prac polskiego artysty greckiego pochodzenia – Kostasa Kiritsisa. Artysta mieszka obecnie w Nowym Jorku, jego twórczość jest jeszcze mało znana, toteż wystawę, zorganizowaną w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego, można śmiało określić jako prezentację nowej, interesującej osobowości artystycznej.
Prace Kostasa Kiritsisa można było oglądać do 9 maja 2004 roku. Była to pierwsza duża, indywidualna ekspozycja fotografii tego autora. Kuratorem wystawy była Elżbieta Łubowicz.

Kostas Kiritsis – ur. w 1962 r. w Szczecinie. Prezentował indywidualne wystawy prac. m.in. w Małej Galerii w Warszawie, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w Sztokholmie i w Nowym Jorku. Dwukrotnie brał udział w Biennale Fotografii w Poznaniu, w zbiorowej wystawie fotografii polskiej podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie, a także w wystawach we Frankfurcie, w Sztokholmie oraz w Danii i na Litwie.

Wystawie towarzyszy katalog zatytułowany “Księgi dawnej cywilizacji”, wydany nakładem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu


6. Patrycja Orzechowska „Lunatypie. Nos duo”
Wystawa młodej autorki z Gdańska, która zyskała już mocną pozycję w najnowszej polskiej fotografii oryginalnymi i niezwykle atrakcyjnymi wizualnie pracami, sięgającymi do estetyki surrealistycznej. Na wystawę składają się prace z serii: „Fantomy” (30 prac w formacie 24 x 30 cm) oraz najnowsze, „Nos duo”, prezentowane po raz pierwszy (25 prac w formacie 24 x 30 cm). Fotografie będzie można oglądać do 6 lutego 2005 r. Wernisaż odbył się 5 stycznia 2005 r., o godz. 18.00 w Galerii BWA Awangarda (ul. Wita Stwosza 32).

Wystawie towarzyszył wydany przez DFA katalog.


7. Sympozjum: Wrocław-Berlin


8. Zbigniew Frączkiewicz „My z XX wieku”
Od 3 września do 10 października 2004 w Galerii BWA Awangarda (ul. Wita Stwosza 32) w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego można było oglądać retrospektywną wystawę Zbigniewa Frączkiewicza, artysty zaliczanego do najważniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich rzeźbiarzy współczesnych.
Zofia Gebhard o pracach Frączkiewicza pisze: „ Tworząc ludzi z żeliwa, składanych z elementów i na elementy demontowanych odwołuje się do mitu herosa, nadczłowieka, robota. Ociosując kamienne głazy i żłobiąc kłody drewna sięga po prehistoryczne archetypy kultu. Powołując symbole sakralne próbuje zmierzyć się ze sferą ducha”.
Otwarcie wystawy miało miejsce 3 września o godzinie 18.00, kuratorem był Marek Puchała.

Wystawa we wrocławskim BWA mogła wydawać się znawcom twórczości rzeźbiarza jednostronna, bowiem publiczność nie zobaczyła w salach ekspozycyjnych ogromnych, mierzących się skalą z megalitami, a może tajemniczymi głowami z Wysp Wielkanocnych – kompozycji z granitowych głazów, projektów licznych realizacji pomnikowych, ani nawet tak ważnych dla rozumienia rozmachu i skali działania rzeźb artysty marmurowych i granitowych “Stóp”.
Natomiast każdy, kto odwiedził we wrześniu Galerię Awangarda mógł się przekonać, że pokazanie prac Frączkiewicza nie jest rzeczą łatwą. Ogromne (nie tylko) żeliwne odlewy przekraczają wyobrażenie o „normalnych“ rozmiarach i ciężarze rzeźb umieszczanych w galeriach.

Z konieczności, a trochę z wyboru, organizatorzy ograniczyli prezentację do najważniejszych realizacji rozwijających wątek zmagania się rzeźbiarza z sensami i wyzwaniami związanych dla niego z metalem: żeliwem, brązem, aluminium. Tworzywami, w których sam artysta, dostrzegł, i z których wydobył cywilizacyjne, meta-fizyczne piętno - mityczną geologię i metalurgię, dwa tematy, którym już romantyzm, jeden z najważniejszych prądów myślowych ubiegłego wieku, nadał niezwykłą nośność symboliczną.

Wystawie towarzyszył wydany przez BWA Wrocław katalog.


9. Magdalena i Andrzej Kucharscy oraz Jolanta i Marek Wagnerowie
Wernisaż wystawa Magdaleny i Andrzeja Kucharskich oraz Jolanty i Marka Wagnerów pod wspólnym tytułem „mezczyzna.kobieta@zapisy.pl” odbył się 27 listopada 2004, o godz. 16.15 w wałbrzyskiej Galerii BWA "Zamek Książ". Ekspozycję można było oglądać do 16 stycznia 2005 roku.

Prace Kucharskich, pochodzących ze świdnickiego środowiska artystycznego, wprowadzą widza w magiczny świat form dekoracyjnych wykonanych ze szkła oraz szklanych obrazów, przedstawiających martwe natury, przedstawienia figuratywne. Artyści brali udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Danii, Finlandii, Japonii i Francji. Ich prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych.

Kontrast do przeźroczystego, plastycznego szklanego tworzywa będą tworzyły konceptualne obrazy z czerpanego papieru i obiekty Wagnerów, łódzkich artystów włókna. Prace prof. Jolanty Wagner w większości to rodzaj zapisu, dziennika, pamiętnika, które stanowią otwartą kompozycję, ciągłą, jakby były fragmentem, a nie zakończoną całością.

Wystawa zaproszona została do Panstwowej Galerii w Berlinie. W 2005 roku pokazana zostanie też w BWA Wrocław - w Galerii Szkła i Ceramiki.


10. Ewa Granowska „ Inna Książka”
Wystawa ma szczególny wydźwięk, ze względu na jubileusz 30-lecie pracy twórczej artystki.
„Książki” Granowskiej to nie są książki, bo nie można ich czytać. I one nadają się tylko do oglądania, a kiedy już je oglądam, przychodzą mi na myśl wszystkie te domowe biblioteki, w których książki porządkuje się według kolorów okładek i wysokości grzbietów. Ustawia się je na regałach, a tam stają się tylko przedmiotem, który należy systematycznie odkurzać, albo stają się kłopotem, kiedy trzeba wyremontować mieszkanie - mówi o pracach artystki Marta Mizuro. Wernisaż odbył się 3 grudnia, o godz. 19.00 w Galerii Szkła i Ceramiki BWA (ul. Kiełbaśnicza 5).

Książki artystyczne to już spory dział we współczesnej sztuce, wypełniany dziełami, które kształtuje się za pomocą wszelkich możliwych i niemożliwych tworzyw. Ewa wykorzystuje oczywiście materiał ceramiczny, ale że i jako malarz zawsze radziła sobie doskonale, więc także ten warsztat jest tutaj ważny. Na ogół „mitologia książki artystycznej” z małą skutecznością do mnie dociera, choć zdarzają się wyjątki (Zbigniew Makowski!). Książki to moja fascynacja od dziecka, ale przez to, co zawierają – jako przedmioty stają mi się nieobojętne tylko w szczególnych sytuacjach.
Mimo powyższych zastrzeżeń, prace Ewy z tego zakresu wzbudziły moją sympatię i uznanie. Są przedmiotami z czułością wykonanymi; powiedziałbym, że, w dobrym tego słowa znaczeniu „sentymentalnymi”, niepretensjonalnymi, takimi, jakie porcelana zawsze „lubiła”, po prostu – adekwatnymi.
„Książką” wspaniałą, i w swojej oryginalności bardzo „prawdziwą”, mógłby być, jak sądzę, monumentalny, bogaty w tablice ZIELNIK, którego szkicem niejako jest ten, przez Ewę już wykonany. Nie miałbym jednak sumienia zamówić u niej takie dzieło, nawet gdyby było mnie na to stać, bo byłby to ogrom pracy i czasu...
Mirosław Ratajczak

Wystawa odbywała się w ramach 13. edycji Wrocławskich Promocji Dobrych Książek

Po Wrocławiu wystawa będzie prezentowana w Galerii Sztuki w Legnicy, BWA Zamek Książ, Muzeum Chełmskim w Chełmie oraz w BWA w Piotrkowie Trybunalskim.

Wystawie towarzyszył wydany przez DFA katalog.


11. Ja – Inni. Auto-portret fotografii.
Od 17 grudnia 2004 r. do 16 stycznia 2005 r. w Galerii BWA w Jeleniej Górze (ul. Długa 1) można było oglądać wystawę fotografii Ja – inni. Auto – portret fotografii.
Wernisaż miał miejsce 17 grudnia 2004 r. o godz. 17 00 .
Do wystawy zaproszono artystów wykorzystujących w swej twórczości fotografię jako tworzywo do dalszych przetworzeń plastycznych bądź posługujących się w swych zamierzeniach artystycznych medium fotografii – w tym twórców stosujących fotografię bezpośrednią lub tzw.„czystą”, a także autorów fotografii „inscenizowanej”, wreszcie twórców wprzęgających fotografię w kontekst nowych mediów.
Uczestnicy wystawy:
Ewa Andrzejewska, Andrzej P. Bator, Andrzej Dudek – Dürer, Marek Gardulski, Bogdan Konopka, Piotr Komorowski, Andrzej J. Lech, Janusz Leśniak, Jerzy Lewczyński, Tomasz Machciński, Natalia LL, Janusz Nowacki, Darek Orwat, Krystyna Piotrowska, Józef Robakowski, Wojciech Zawadzki i Paweł Żak.

Kolejne ekspozycje:
luty – marzec 05. Galeria ff, Łódź
marzec – kwiecień 05. P.G.S. Legnica
maj – czerwiec 05. Galeria pf Poznań
wrzesień 05. Wrocław

Wystawie towarzyszyć będzie sympozjum teoretyczne z udziałem krytyków sztuki i fotografii (czerwiec 2005, galeria pf Poznań).

Koncepcja wystawy i opieka kuratorska: Andrzej Saj, krytyk fotografii, redaktor „Formatu”.
Przygotowanie organizacyjne: Janina Hobgarska, dyr. BWA Jelenia Góra.

Wystawie towarzyszył wydany przez BWA Jelenia Góra katalog.